sobota, 1 lutego 2014

O dzielnej niewieście

Żyła w czasach, kiedy uważano, że działania apostolskie należą do księży i osób zakonnych. A jednak po swoim nawróceniu dobrze odczytała swoją misję w Kościele - była osobą świecką, całkowicie oddaną Bogu. Dzięki tej szalonej miłości zapalała wielu (szczególnie młodych) do różnych działań ewangelizacyjnych. Pomoc chorym, warsztaty rękodzielnicze, małe wspólnoty modlitewne (i dom modlitwy), a wreszcie dzieło pomocy misjom i żywy różaniec. "Paulino, głuptasku, sama byś na to nie wpadła" - żartował jej znajomy ksiądz i dodawał całkiem poważnie - "To jest dzieło Boże".
Pracy w dziele Bożym niejednokrotnie jednak towarzyszą przeciwności. To fałszywe oskarżenia, odsunięcie od udziału w dziełach, których była prekursorką, tragiczna śmierć brata, ciężkie choroby. Najtrudniejsze jednak jest ostatnie dwadzieścia lat jej życia. Paulina chce założyć przedsiębiorstwo, oparte na chrześcijańskich wartościach. Perfidnie oszukana przez wspólników, pozostawiona z długami do spłacenia, traci cały swój majątek. Ta, która zawsze hojnie wspierała misje i ubogich, sama zostaje wpisana na listę lyońskich biedaków. Umiera w opuszczeniu, przebaczając tym, którzy ją skrzywdzili i całe swoje cierpienie ofiarowując w intencji Kościoła i Ojca Świętego. W 70 lat po jej śmierci rozpoczyna się jej proces beatyfikacyjny.
Siostra Giacovelli pisze niezwykle wciągająco, opisując nie tylko działania apostolskie Pauliny, ale i ciekawie przedstawiając zarys historyczny oraz atmosferę rodzinną domu państwa Jaricot. Co prawda z pewnych powodów miałam raptem dwa dni na przeczytanie tej książki... ale polecam tym, którzy lubią się delektować dobrą lekturą. A przede wszystkim tym, którzy chcą się rozpalić na nowo w dziele Nowej Ewangelizacji.

s. Cecilia Giacovelli, Paulina Jaricot - biografia, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, "Missio Polonia", Warszawa 2011.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz