środa, 26 marca 2014

Skandal miłosierdzia

Rozważania biblijne bpa Rysia - bardzo głębokie, ale też zawsze bardzo życiowe - polecam nieustająco.
Tym razem autor rozważa pozornie dobrze znane fragmenty z Ewangelii św. Łukasza, dotyczące miłosierdzia - o marnotrawnym synu (a może raczej o dwóch marnotrawnych synach... i miłosiernym ojcu), o miłosiernym Samarytaninie, o dłużniku, o Zacheuszu, o ocaleniu jawnogrzesznicy (niektórzy egzegeci mówią, że fragment pierwotnie należał nie do Ewangelii Janowej, ale właśnie Łukaszowej), o uzdrowieniu trędowatego. Pokazuje, że wierność Boga względem człowieka ma dwa wymiary: hesed (przymierze) oraz rahamim (miłosierdzie). Owo miłosierdzie jest częstokroć zaskakujące, denerwujące, niezgodne z poczuciem sprawiedliwości człowieka. A jednak... czy sami w sytuacjach granicznych nie chcielibyśmy być potraktowani z miłością, która "nie pamięta złego"? "Miłosierdzie [...] jest miłością bez wzajemności, która realizuje się nie tam, gdzie trwa pokój, ale tam, gdzie toczy się wojna, nie pomiędzy przyjaciółmi, ale pomiędzy śmiertelnymi wrogami. Chrystus nas kocha jako swoich wrogów. Nie przez to, ale pomimo tego, że uporczywie brniemy w śmierć, padając ofiarami naszych osobistych zbójców".

bp Grzegorz Ryś, Skandal miłosierdzia, WAM, Kraków 2012.

3 komentarze:

 1. Już od jakiegoś czasu szukam tego autora, bo słyszałam wiele dobrego:)))
  Zwłaszcza ta pozycja ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ma coś dla Ciebie, Miśko :)
   Link (a raczej adres) do rekolekcji x bp:

   http://www.kik.waw.pl/czytelnia-i-forum/rekolekcje/sta142-sie-ubogim-aby-wzbogacic-nas-swoim-ubostwem-2-kor-8-9-rekolekcje-wielkopostne-g142osi-biskup-grzegorz-rys/?portal_status_message=Your%20content%27s%20status%20has%20been%20modified.

   Usuń
  2. Miśko, mam jeszcze jedną jego książkę do przeczytania. I ciągle sprawdzam, kiedy się wreszcie odbędzie III Kongres Nowej Ewangelizacji, bo z pewnością bp Ryś będzie jego gościem.
   Dzikusko, dzięki serdeczne za link, muszę posłuchać :)

   Usuń