niedziela, 27 kwietnia 2014

Zmartwychwstanie to dopiero początek

Siedzimy sobie we wspólnotowym towarzystwie w Poniedziałek Wielkanocny, zajadamy przysmaki, a koleżanka dzwoni do drzwi i... nikt jej nie słyszy. W końcu telefonuje i ktoś jej otwiera.
Koleżanka: A co wy tak siedzicie zamknięci?
Kolega: Bo my jak ci apostołowie w Wieczerniku, zanim Duch Święty zstąpił.
A co się dzieje, kiedy Duch przychodzi z mocą? Peter Herbeck, z entuzjazmem właściwym Amerykanom, dzieli się świadectwami osób, których życie zostało odmienione przez działanie Ducha Świętego. Cytując św. Pawła, gdzie duch Pański - tam wolność. Daru wolności wewnętrznej doświadczają osoby, przeżywające przeciwności życiowe, więźniowie; rodziny przeżywają uwolnienie od problemów ciągnących się przez pokolenia; ludzie zamknięci w sobie zostają uzdolnieni do misji ewangelizacyjnej. Książka Petera Herbecka to jednak nie tylko zbiór świadectw, ale i konferencje powstałe w oparciu o Słowo Boże i wypowiedzi papieży (m.in. kanonizowanych właśnie dzisiaj Jana Pawła II i Jana XXIII), mówiące o tym, w jaki sposób działa Duch Święty w życiu chrześcijanina.
Od wielu lat mówi się o wiośnie Kościoła, duchowym poruszeniu, otwarciu się wielu osób na spotkanie z żywym Bogiem i dzielenie się Dobrą Nowiną. Peter Herbeck pisze: "Dlaczego następuje to teraz? Ponieważ tego rozpaczliwie potrzebujemy! Pięćdziesiątnica jest jedyną odpowiedzią, jakiej Kościół może udzielić laicyzującemu się światu. Jest ujawnieniem się Ducha w Jego potędze. To Chrystus zmartwychwstały, stojący pośród nas, odmieniający nasze życie. Ten ogień wypali duchową gnuśność i zobojętnienie, które owładnęły znaczną część Kościoła na Zachodzie. Tylko dzięki ogniowi Pięćdziesiątnicy można uzyskać odtrutkę na wyrosłą na naszych oczach, agresywną, międzynarodową kulturę pogańską".
Można więc tylko powtórzyć za - teraz już świętym - Janem XXIII: "Duchu Święty, odnów w naszych czasach Twoje cuda, jakby w powtórnej Pięćdziesiątnicy".

Peter Herbeck, Kiedy Duch przychodzi z mocą, eSPe, Kraków 2013.

1 komentarz:

  1. Od kilkunastu lat uczestniczę każdego roku w Bierzmowaniu moich Gimnazjalistów. To taki szczególny dzień, kiedy wyjątkowo czuje się obecność Ducha Św.
    W tym roku będziemy świętować 16 maja...

    OdpowiedzUsuń