poniedziałek, 22 grudnia 2014

Nie tylko dla orłów

Nie tylko dla orłów i nie tylko dla charyzmatyków. Przede wszystkim dla tych, którzy chcą się modlić, chcą rozmawiać z Bogiem w codzienności. Autor dzieli się nie tylko osobistym świadectwem (na przykład o tym, jak rozwiewały się jego wątpliwości dotyczące różnych form modlitwy), ale i poprzez doświadczenie takich świętych, jak Teresa z Avila, Jan od Krzyża czy papież Jan Paweł II potwierdza, że bliska więź z Bogiem jest dostępna dla każdego.
Podstawą jest zawiązanie relacji z Bogiem, ale już tu Pan wychodzi człowiekowi naprzeciw, pokazując przeszkody, jakie przed Nim stawiamy i chcąc je usuwać. Te mury to często nie tylko grzech, ale i wiara nazbyt intelektualna lub też niewiedza co do spraw wiary, fałszywe poczucie winy, lęk, że Bóg coś nam zabierze, brak szczerości przed Nim. Co jednak, kiedy relacja została nawiązana, a jednak w trakcie modlitwy odczuwamy noc, ciemność, doświadczamy prób? Wtedy drogą staje się wierność i wytrwałość. Autor zapewnia, że zaufanie złożone w Panu nie będzie zawiedzione. Zachęca też do życia wspólnotowego (zresztą dobra wspólnota jest środowiskiem, które pomaga trwać w wierze).
Z jednej strony to napisana przystępnie książka o podstawach życia chrześcijańskiego, z drugiej jednak strony jest tak pociągająca dla czytelnika... że można odnieść wrażenie, że autor modlił się w tej właśnie intencji.

Ralph Martin, Głodni Boga, eSPe, Kraków 2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz