niedziela, 7 sierpnia 2016

Jak naprawić małżeństwo?

Wydawać by się mogło, że to książka przede wszystkim dla chrześcijańskich małżeństw. Chociaż... czy małżeństwa osób wierzących nie przechodzą mniejszych lub większych kryzysów? Współautorzy - dwie pary małżeńskie ze wspólnoty ks. Krzysztofa - zapewniają, że i im zdarzają się nieporozumienia. Jak zaznaczają, warto pamiętać, że w małżeństwo wchodzą dwie osoby z różnym doświadczeniem, oczekiwaniami, zranieniami, sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach, mechanizmami ucieczki. Autorzy wskazują, że ratowanie małżeństwa należy zacząć od siebie, ale nie samemu - to Chrystus jest tym, który potrafi uleczyć rany, uzdolnić do przemiany, do przebaczenia, kto daje siłę do walki o małżeństwo. Zachęcają do wspólnych rozmów i modlitwy (poszczególne części książki przedzielone są modlitwami o uzdrowienie konkretnych sfer życia małżeńskiego), które są szczególnym sposobem tworzenia więzi; dzielą się świadectwem.
Lekturę można polecić nie tylko małżonkom (jak mówią autorzy, jest to wstęp do rekolekcji małżeńskich), ale i osobom przygotowującym się do tego sakramentu, a nawet... dopiero modlącym się o dobrego małżonka.
"Gotuj zupę tak, by współmałżonek doświadczył twej miłości. Naprawiaj kran tak, by twój współmałżonek doświadczył twej miłości. Zmywaj naczynia tak, by twój współmałżonek doświadczył twej miłości. Pracuj tak, by twój współmałżonek doświadczył twej miłości... (...)
By może twoje małżeństwo jest w naprawdę trudnej sytuacji. Ale nie lękaj się. W Chrystusie jest dla was nadzieja. W Nim jest uzdrowienie. W Nim jest moc. W Nim jest życie twego małżeństwa! Pod jednym warunkiem - jeżeli przyjmiecie Go do waszego życia. Jeśli przyjmiecie Jego Słowo, ale nie wybiórczo lub częściowo. Nie po swojemu, ale całkowicie. Zróbcie to i powierzcie Mu swoje małżeństwo. Uwierzcie, że On pragnie szczęścia dla was, dla waszego małżeństwa o wiele bardziej niż wy. On pragnie, by wasze małżeństwo było zbawione i uzdrowione.
Podejmijcie walkę o swoje małżeństwo! Ale nigdy sami i nigdy na własną rękę. Zróbcie to z Chrystusem. Niech On wam w tym błogosławi..."

ks. Krzysztof Kralka SAC, Urszula i Jacek Cupriakowie, Aneta i Grzegorz Gałkiewiczowie, Jezus uzdrawia małżeństwa, Esprit, Kraków 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz