wtorek, 15 marca 2016

Ta strrraszna wola Boża!


Zanim opiszę kolejną lekturę, chciałam się podzielić z wami historią z nią związaną.
Działo się to w połowie XIX wieku. Młodziutka hrabianka Józefina zerwała zaręczyny - wywołując przy tym skandal na cały Wiedeń. "Pff! Patrzcie ją! - chichotały jej rówieśniczki, arystokratki, za szykownymi wachlarzami wymieniając porozumiewawcze uśmieszki - Co ona sobie myśli! Na pewno zostanie starą panną!". Józefina zdawała sobie sprawę z plotek, z obmawiania jej za plecami. Cierpiała, ale... modliła się przecież o wolę Bożą. I wyraźnie czuła, że jej narzeczony - choć dobry, młody chłopiec, oficer - nie jest dla niej. Czekała i modliła się, choć nieraz nachodziły ją wątpliwości. Mając 30 lat była już uważana za starą pannę (w końcu to XIX wiek), bez nadziei na zamążpójście. Szkoda - myślano - taka energiczna, ładna, mądra kobieta i nikt jej nie chciał.
Wtedy właśnie poznaje Antoniego. Jest wdowcem, starszym od niej. Ma trójkę małych dzieci i wciąż jeszcze przeżywa śmierć młodej żony. Ale... ma w sobie coś takiego, co sprawia, że Józefina zaczyna pytać: "Czy to jest wola Boża?!".
Pobiorą się dwa lata później. Stworzą dobraną parę - łączyć ich będzie przede wszystkim miłość do Boga, ale też fascynacja krajem, którego wtedy nie ma na mapie - bo Antoni jest Polakiem. Nieraz będą przeżywać bardzo trudne chwile - Józefina jest w stanie błogosławionym aż dziewięć razy, ale dwójka maleństw umrze tuż po urodzeniu. Jednak pośród doświadczeń będzie na nich spływać Boże błogosławieństwo.
Czworo z ich dzieci jest dobrze znanych. Słudzy Boży: Włodzimierz - jezuita i Ignacy - generał zmarły w obozie w Gross Rossen. Błogosławiona Maria Teresa - dama dworu, która została misjonarką. I święta Urszula Ledóchowska - której chyba nie trzeba przedstawiać.
Ach, ta strrraszna wola Boża!...

Jest moją radością, mój Boże, czynić Twoją wolę,
a Prawo Twoje mieszka w moim wnętrzu.

Ps 40,9

3 komentarze:

 1. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca jesteśmy na mszy w kaplicy sióstr klawerianek, które powstały z inicjatywy błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej. Na korytarzach wisi mnóstwo zdjęć całej rodziny. Pamiętam jak czytałam podpisy i nadziwić się nie mogłam, że to TAKA rodzina ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? :)

   Nie znam ich aż tak dobrze, ale to, co wiem, jest zachwycające.

   Usuń
 2. If you want your ex-girlfriend or ex-boyfriend to come crawling back to you on their knees (no matter why you broke up) you need to watch this video
  right away...

  (VIDEO) Get your ex back with TEXT messages?

  OdpowiedzUsuń